תשואה גבוהה מובטחת! כותרות העיתונים זועקים: ירידות חדות! משבר פיננסי! וכל כתב כלכלי מדווח כמה נשחקו החסכונות וההשקעות... המשקיע הפשוט מאוד מושפע מהתשואה לטווח קצר. הוא בוחן את השקעותיו הפיננסיות הנזילות פעם בשנה, פעם ברבעון, פעם בשבוע ולעיתים אפילו פעם ביום. ההתמכרות לטווח הקצר ולמושג העקלקל "תשואה" מוביל את אותו משקיע לקבל החלטות פיננסיות גרועות ופזיזות.

 

אם בתחילה הוא חווה עלייה מפתיעה בתשואה, הוא אופטימי, שבע רצון ובטוח שההחלטות הפיננסיות שהתקבלו הינן טובות. הוא בטוח שהנכסים הפיננסיים שברשותו איכותיים ויציבים. לעומת זאת, אם לאחר מכן הוא חווה ירידות שערים, הוא נכנס לדיכאון כללי שמשפיע על כל אורחות חייו (וגדול הדיכאון השני, הרבה יותר מהשמחה המקורית - בלי קשר להיקף הרווח או ההפסד). הוא בטוח שמשהו בהשקעות שלו אינו כשורה, והוא מחפש את הצעד הפיננסי שיחזיר אותו לתשואה החיובית הכל כך נחשקת. הוא מוכן למכור נכסים פיננסים טובים בהפסד, ובלבד שיוכל להשקיט את מצפונו ולסיים את רצף התשואות השליליות. זוהי תופעה של עדר ללא רועה, שמובילה להחלטות לא רציונאליות שבסופו של דבר מובילים לנזק והפסד גדול יותר.
הבעיה בהתנהלות זו הינה רב ממדית. ניתן לחלק אותה לשלושה גורמים שונים: א) התמקדות בתשואה ללא התייחסות לסיכון. ב) התמקדות בתשואה לטווח קצר. ג) תיק השקעות שאינו מותאם לחלוטין עם אפיון הלקוחות.
התמקדות בתשואה ללא סיכון - זוהי רעה חולה שפוגעת גם באנשים משכילים וחכמים, שיודעים שאין תשואה ללא סיכון ו- If it sounds too good to be true, it usually is. ולמרות שהם מבינים שאין מתנות חינם, מודעות גרפיות צבעוניות ואנשי מכירות חלקלקים משכנעים אותם שהשקעה בנדל"ן מניב, קרקע להפשרה, עסק קטן או מניה מסוימת הינה חסרת סיכון. הם נכנסים לעולם דמיוני שבו יש מידע פנים פרטי ומוסתר שרק הם (ויתר צופי המודעה) ערים לו ומשקיעים כסף אמיתי במיזמים מפוקפקים, שבמקרה הטוב כוללים סיכון משמעותי ולא מפורש, ובמקרה הרע מגלמים הונאה ממשית. כל השקעה כוללת בתוכה מרכיב מסוים של סיכון, והשאלה הינה אודות סוג הסיכון, גודלו והיחס בינו לבין התשואה האפשרית העתידית.
התמקדות בתשואה לטווח קצר - זוהי תכונה אנושית מתועדת ומוכרת. כמו בהרבה סיטואציות מהחיים, רובנו מתמקדים הרבה יותר מדי בטווח הקצר, ולא שמים מספיק לב לתכנון אסטרטגי ארוך טווח. אז הינה החידוש הגדול: השקעה בנכס פיננסי כמו מניה טובה דורשת אורך רוח וסבלנות רבה, על מנת להשיג את הערך המוסף האמיתי הגלום במיזם העסקי. כן, כן, כשאתם רוכשים מניה אתם רוכשים בעלות על חלק מעסק. ועסק אינו הופך לסיפור הצלחה בבת אחת. הוא צומח לאט ובטוח ואם הוא טוב ומנוהל בעזרת אנשים טובים וישרים, הוא יצליח ליצור ערך משמעותי לאורך זמן. אז צריך לחשוב על רכישת מניה בתור כניסה לשותפות עם עסק, ולחשב מראש את מצבי הקיצון שבו נפסיק להאמין במודל העסקי ונבקש לבטל את השותפות שלנו.
תיק השקעות שאינו מותאם לחלוטין עם אפיון הלקוח - כמה פעמים ביקשתם מאיש מימון עצה פיננסית אודות השקעה, מבלי שנתתם לו ולו קמצוץ מידע ממשי על רמת הסלידה האישית שלכם מסיכון? זה קורה לי כל הזמן. נהגי מוניות אקראיים, סטודנטים צעירים וחברים של חברים - כולם פונים ומבקשים טיפ חם להשקעה טובה. אבל אין ממש טיפ טוב להשקעה מצוינת שאינה תלויה בבן אדם שמשקיע. המאוויים, התכונות, הרצונות והמטרות של המשקיע - הם אלו שיכריעו אודות מתווה ההשקעה הייחודי שמתאים לו או לה. יש משקיעים שמבינים יותר, ויש משקיעים שמבינים פחות. יש כאלו שיכולים לסבול סיכון גדול יותר ויש כאלו שבכלל לא יכולים לספוג סיכון. רק אפיון מקצועי ואמיתי של המשקיע יניב המלצת השקעה נכונה ומתאימה לו. מבנה השקעות שמותאם לאפיון הלקוח יצור מצב בו המשקיעים אינם מופתעים במיוחד ממצב זה או אחר, ואינם מנסים להגיב מרגשות קיצוניות (Greed / Fear).
מעניין לציין כי רוב מנהלי ההשקעות בעולם משיגים תשואת חסר עקבית, ביחס להשקעות מקבילות במדדי שוק פסיביים. ייתכן והסיבה לכך נעוצה בכך שהם מתמקדים בתשואה, לטווח קצר וללא קשר לרצון ולאפיון של הלקוחות. עובדה זו מפתיעה ביותר אם ניקח בחשבון שמדדי השוק המרכזיים בארץ ובעולם השיגו תשואות שנתיות ממוצעות גבוהות במיוחד בשלושים השנים האחרונות (בין 6% ל- 14%). אז למה רובנו לא זוכים לראות את התשואות האלו? כי אנחנו מתפתים למכור בירידות ולקנות בעליות, ללא קשר לאיכות הנכס ואפיונו.
הגיע הזמן שנפנים כי ניהול השקעות איכותי הינו תהליך אסטרטגי לטווח ארוך, העוסק בשאלות מהותיות כמו תמהיל נכסים, השקעות ערך, ניהול סיכונים והתאמת כל הנ"ל לאפיון הלקוח הייחודי. רק מי שישכיל לברר תשואה ביחס לסיכון, לתכנן השקעות לטווח ארוך ולהתאים את תיק ההשקעות שלו לאפיונו האישי, יוכלו לקצור את פירות ההשקעה המרובים בשוק ההון.
-----
הלל בש, מנכ"ל חברת סמארט אופשנס בע"מ.

האמור לעיל אינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי ומורשה, הלוקח בחשבון את האפיון האישי של כל אחד ואחת.

 

 

נשמח לעמוד לרשותכם בפגישת ייעוץ ראשונית, ללא כל התחייבות.

שם מלא:

טלפון:

אימייל:

הודעה:
Please let us know your message.

inside image en